Diagnozowanie występowania obrzęków
Tagi: obrzęki leczenie obrzęków diagnozowanie obrzęków choroby ludzi starszych
12 grudnia 2013, 12:57
Występowanie obrzęków sugerować może występowanie pewnych schorzeń.
Celem przeprowadzanego badania diagnostycznego jest zdiagnozowanie schorzenia, które towarzyszy obrzękom. Pod uwagę bierze się zarówno dane z wywiadu chorobowego, jak i wyniki badania fizycznego. Duże znaczenie ma również lokalizacja obrzęków oraz ich charakter.
I tak, nalana twarz i uogólnione obrzęki mogą sugerować niewydolność nerek. Z kolei obrzęki umiejscowione w obrębie kończyn dolnych, połączone z dusznością oraz łatwym męczeniem się charakterystyczne są dla zastoinowej niewydolności mięśnia sercowego. Natomiast w przypadku obrzęku ograniczonego tylko do jednej kończyny górnej lub dolnej, możemy podejrzewać zablokowanie naczyń limfatycznych. Mamy wtedy do czynienia z obrzękiem limfatycznym. Lekarz w przypadku występowanie obrzęków może zlecić również szereg badań pomocniczych. Wśród nich mogą znaleźć się badania laboratoryjne, radiologiczne, a także inne- w celu potwierdzenia rozpoznania.
Znany lekarz - dr William Withering - żyjący w XVIII wieku zauważył, iż liście naparstnicy zmniejszają obrzęki, szczególnie u osób starszych. Od czasu tego odkrycia, naparstnica stała się podstawowym lekiem nasercowym, stosowanym nie tylko w ośrodkach zdrowia, ale przede wszystkim w nowoczesnych domach seniora, gdzie o zdrowie osób starszych dba się w pierwszej kolejności. Jej syntetyczna postać po dzisiejszy dzień jest najskuteczniej działającym lekiem przy niewydolności mięśnia sercowego. Nie zaleca się jednak przygotowanie leku w sposób samodzielny.
Czy liście naparstnicy mają same zalety?
Niestety nie - jak się okazuje zastosowanie zbyt dużej ilości naparstnicy jest śmiertelne. Osoby specjalizujące się w tej dziedzinie zalecają bezpieczniej działającą mącznicę lekarską. W tym przypadku poleca się, by spożywać od jednej do trzech kapsułek dziennie. Można tez przyrządzić herbatkę z jednej łyżeczki suchego zioła, które należy zaparzyć we filiżance gorącej wody.
Ponadto właściwości moczopędne mają następujące zioła: ziele skrzypu polnego oraz liść brzozy. Ponadto zaleca się stosowanie ziół dobranych stosownie do choroby zasadniczej.
Jak powszechnie wiadomo występowanie obrzęków (nie tylko u seniorów) może być "preludium" występowania innych schorzeń, dlatego też zaleca się regularne wykonywanie badań diagnostycznych. Niektóre domy seniora w swojej ofercie mają pobyty rehabilitacyjne i lecznice, w ramach których wykonywane są podstawowe badania zdrowotne, obejmujące między innymi obrzęki i powiązane z nimi dolegliwości.